Dört kardeşin 1969 yılında Muğla’da ticaret hayatına atılmaları, bir anlamda İzan A.Ş.’nin temellerinin atılmasıdır. Ortak kurdukları bakkal ve çeyiz eşyası satışından istikrarlı çalışma ve ticari girişimcilik ile hızla büyüyerek, bugün hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeleriyle Muğla’nın sayılı ticari kuruluşları arasında gösterilir olmuşlardır.
Turizm sektörüne ilk adım, 1993 yılında Grand Brothers adıyla Muğla Merkezde açılan 3 yıldızlı otel ile atılır. Kardeşlerin daha sonra ticari hayatta yollarını ayırmaya karar vermeleri ile bugünkü İZAN A.Ş.’yi meydana getiren girişimlerin temeli ve gelişme merkezi olan bu otel, İzethan adını alır. Diğer yandan ticari tecrübe meyvelerini vermekte, 1996 yılında Muğla’nın en büyük alışveriş merkezi olarak Altın Market hizmete girmektedir.
1986 yılından itibaren kurumsallaşma çalışmalarını yürüten şirket, 2005 yılındaİZAN Otelcilik Turizm Ticaret ve İnşaat A.Ş. adını alır. İzan A.Ş.’nin bünyesine 2005 yılında Muğla’da hizmete giren Egehan Otel, 2006 yılında Milas’ta hizmete giren Milashan Otel, 2009 yılında Muğla’da apart otel tarzda kurulan ve bir bölümü kız öğrenci yurdu olarak kullanılan Menahan Evleri, 2011 yılında Milas’ta açılan Eldehan Otel dahil olur. Grup, şehir otelciliğinde edindiği tecrübeyi İzmir’e taşımaya ve adıyla taçlandırmaya karar vererek 2014 yılında şehrin kalbi Çankaya’da İzan Otel’i hizmete açar.
Diğer taraftan, bölgede kaliteli sağlık hizmeti sunumuna duyulan ihtiyacı gören İzan A.Ş., sağlık sektörüne yatırım yapma kararı alır. İzan Özel Sağlık Hastanesi; 2007 yılında Milas’ta açılır, Milas’ın halen ilk ve tek özel hastanesi olarak il ve ilçedeki binlerce hastaya hizmet veren tam donanımlı bir sağlık merkezidir. Özel İzan Sağlık Hastanesi sürekli yenilenen teknolojisi, her biri alanında başarılara imza atmış deneyimli doktorları ve özverili çalışanları ile kısa sürede tercih edilir bir sağlık sunucusu konumuna gelir. Artan talebi karşılamak adına 2013 yılında ek bina inşaatını tamamlayarak 66 yatak kapasitesine ulaşır.
Grup, turizm sektöründeki başarılı deneyimini, sağlık sektöründeki uzman girişimciliği ile bir araya getirme kararı alarak 2012 yılında İzan Klinik Konukevi yatırımına başlamıştır. Bölgenin en gelişmiş Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi’ni de bünyesinde barındıran, İleri Yaş ve Engelli Bakımı ile Sağlık Turizmi alanında Türkiye’deki ilk uygulama örneklerinden biri olan İzan Klinik Konukevi 2014 yılı sonunda Milas’ta faaliyete geçer.
Sürekli ve değişmeyen hedefi; müşterilerine güvenilir sağlık ve rahatlık deneyimi yaşatmak olan İZAN A.Ş., tüm faaliyetlerini kalite yönetim sistemi prensipleri, müşteri memnuniyeti ve toplumsal sorumluluk anlayışıyla yürütüyor. İZAN A.Ş. şirketleri “Sağlığınız bizim için önemli” ve “Rahatınız bizim için önemli” sloganları ile temel ilkelerini dikkate alarak topluma hizmet veriyor.